Hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileridir ve bu bankalar neden hesap işletim ücreti almıyor?

Hesap işletim ücreti bankaların hizmet bedeli kapsamında müşterilerden aylık veya üç ayda bir vb. dönemlerde kestikleri ücretlerdir. Söz konusu ücret, bankaların müşteri hesaplarını yönetmek adına yerine getirdiği operasyonel giderlerin karşılığı olarak tahsil edilir. Hesap işletim ücretleri bankarın “fazi dışı gelir” veya “ücret-komisyon gelirleri” adı altında muhasebeleştirdiği bir giderdir.

Hangi durumlarda hesap işletim ücreti alınmıyor?

Teknolojik gelişmelerle beraber artık günümüzde bankalar kendilerine dijital bankacılık platformları geliştirmektedir. Bu kapsamda şubesiz bankacılığa geçiş yapılarak müşterilerin mobil ve internet üzerinden bankacılık işlemlerine ulaşmaları sağlanıp operasyonel giderler de bu şekilde azaltılabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da dijital bankacılık platformlarında yeni nesil müşterilerin taleplerine paralel olarak hesap işletim ücretleri alınmamaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap işletim ücreti almayan dijital bankaların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Enpara: Enpara, QNBFinansbank tarafından kurulmuş olan bir dijital bankacılık platformudur. Kolaylıkla hesap açtırabilir ve pek çok bankacılık hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. (Ürün ve hizmet ücretleri için tıklayın.)
  2. ING Turuncu: ING Turuncu Hesap, ING tarafından geliştirilmiş olan bir dijital bankacılık hesabıdır. Internet üzerinden başvuru yapabilir ve hesap açtırabilirsiniz. (Ürün bilgileri için tıklayın.)
  3. CEPTETEB: CEPTETEB, TEB tarafından kurulmuş olan bir dijital bankacılık platformudur. (Ürün ve hizmet ücretleri için tıklayın.)

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir