Ev Almayı Düşünenler için Tavsiyeler

Ev almak bazı kişiler için kiradan kurtulmak bazıları için de mevcut birikim ile yatırım yapmak anlamına gelebiliyor. Halihazırda pek çok kiracı ev alma hayali kursa da peşinat için ödenecek birikimin yetersiz olması, mevcut maaşın kredi taksitleri için yeterli olmaması veya düzenli gelir olmaması gibi sebeplerle ev almak hayalden öteye geçemeyebiliyor.

Ancak herkes için durum böyle değil tabii. Belirli bir geliri olan, mevcutta belirli bir birikim yapmış olan kişiler veya aileler için ise doğru ev seçimi ve bankadan kredi kullanma aşamaları gündemde oluyor.

Ev alırken bütçe nasıl belirlenir?

Ev alma kararı ile birlikte ilk yapılması gereken değerlendirme bütçe değerlendirmesi olmalıdır. Banka kredisi ile ev almayı düşünüyorsanız bu noktada sorulması gereken üç soru var:

  1. Elimdeki peşinat tutarı ne kadar?
  2. Aylık maksimum ne kadar taksit ödeyebilirim?
  3. Kaç ay boyunca taksit ödemek istiyorum?

Bu sorulara vereceğiniz cevap aslında sizin bütçenizi belirleyen faktörler olacaktır.

Normal şartlarda elinizdeki peşinat ev tutarının %25’ine tekabül eder yani elinizdeki peşinatın en fazla 4 katı tutarındaki bir evi alabilirsiniz. Eğer alacağınız ev bu tutarı aşıyorsa ya peşinat tutarını artırmanız ya da daha uygun ev bakmanız gerekir.

İkinci olarak da aylık ödeyebileceğiniz taksit tutarı çekebileceğiniz maksimum kredi miktarını belirleyecektir. Genel bankacılık kuralı olarak bir kişinin harcanabilir gelirinin en fazla %40’ına kadar kredi taksidi ödemesi tavsiye edilir. Mevcut gelirinizin yaklaşık 3’te 1’i veya biraz daha fazlası kadar bir miktarı kredi taksi ödemelerinize ayırabilirsiniz.

Üçüncü olarak aylık ödeyebileceğiniz taksidi kaç ay boyunca ödemek isteyeceğinizi belirlemelisiniz. Kredi borcu ödemek maddi olduğu kadar psikolojik de bir yük getirir. Bu sebeple direkt olarak 10 yıl süresine karar vermeden önce daha az yıl ödeyip ödeyemeyeceğinizi de mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Taksit tutarı ve vade sorularının cevabı verildi ise toplam çekilecek kredi miktarı ortaya çıkacaktır. İnternette kolayca bulabileceğiniz (HangiKredi vb.) hesaplama araçlarından da bu anlamda yardım alabilirsiniz.

Bankadan ev kredisi çekebilir miyim?

Bankadan kredi çekme aşamasına geldiğinizde burada da önemli bir soru karşımıza çıkıyor, “Acaba banka bana istediğim krediyi verecek mi?”. Bu sorunun uzaktan ve ezbere bir şekilde cevaplanması çok zor ancak cevap için ciddi bir ipucu sunacak önemli bir kaynak elimizde mevcut.

Bu kaynağın ismi Findeks Kredi Notu. Kredi notu sizin bankalardaki hesap, kredi kartı, kredi ödeme geçmişi, yaş, medeni durum vb. pek çok parametre üzerinden not belirleyen bir mekanizmadır. Yapacağınız kredi başvurusunun banka tarafından kabul edilmesi yani onaylanması için kredi notunuzun belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Şayet değilse başvurunuz da banka tarafından çok yüksek olasılıkla reddedilir. Bu durumda ev alma hayalinizi de ertelemeniz gerekir. Kredi notunu öğrenmek ise sanıldığı kadar zor değil. Findeks web sitesi üzerinden ücretsiz kredi notu öğrenme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kredi notunuz sandığınızdan daha düşükse bu durumda yine Findeks tarafından sunulan ‘Not Danışmanım’ hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmenizi sağlayacak olan bir yol haritası sizin için alanında uzmanlaşmış bir ekip tarafından hazırlanıyor. Size kalan sadece bu yol haritasını izlemek oluyor. Böylece kredi notunun yükselmesini sağlayabilir ve sonrasında ev kredisi için bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir