En Çok Yapılan 5 SEO Hatası ve Düzeltme Tavsiyelerim

SEO yani arama motoru optimizasyonu sürecinde site sahipleri tarafından en çok yapılan 5 SEO hatasına yer vermeye çalıştım. Bu yazıyı yazmak için bana ilham veren videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Videoda Google Web Spam takımı yöneticisi Matt Cutts tarafından belirtilen hususlara şüphesiz ki ben de katılıyorum. Bununla birilikte, hem videoda bahsedilen hem kendi gözlemlerime dayalı olarak SEO açısından yanlış bulduğum ve önemli gördüğüm 5 hususu paylaşmak istedim.

En Çok Yapılan 5 SEO Hatası

Videoda bahsi geçen ve benim de genel olarak gözlemlediğim 5 SEO hatasını şu şekilde sıraladım.

1. Sitenin “gezilebilir” özellikte olmaması: Bir web sitesinin kullanıcılar ve botlar tarafından gezilebilir olması çok önemlidir. Site içerisinde hem kullanıcılar hem de botlar farklı sayfaları mutlaka görmek isteyeceklerdir. Teknik olarak da sitenin indekslenmesi açısından site için metinsel bağlantıların ve menülerin bulunması en temelde tesis edilmesi gereken özelliklerden biridir. İnternette flash veya resim bağlantılarla menü içeren siteler olduğu gibi sayfalar arası hiç bağlantı vermeyen siteler de mevcuttur. Bu hatanın SEO açısından en büyük hatalardan birisi olduğunu bilmeliyiz.

2. Metin içeriklere resim içinde yer verilmesi: Bazen metinleri daha görsel olarak vermek adına resimlerin içine yerleştirip sitemize o şekilde koymak isteriz. Görsel açıdan hoş durabilir ve insanlara düz yazıya göre bu durum daha cazip gelebilir ancak kör olarak niteleyebileceğimiz arama motoru botları için resim içinde yer alan metin hükümsüzdür. Bot denilen içerik tarayan örümcekler ve dolayısıyla arama motorları açısından içeriği anlaşılır hale getirmek için metni resimden çıkarıp normal metin olarak siteye koymalıyız. Görsel olarak şekillendirmeyi ise CSS kodlaması ile yapmalıyız.

3. Backlink kavramına aşırı odaklanma: Backlink yani başka sitelerin sizin sitenize veya herhangi bir içeriğinize verdiği bağlantı şüphesiz ki arama motorları ve SEO açısından önemli unsurlardan bir tanesidir. Ancak bu unsura gereğinden fazla önem atfetmek doğru değildir. Tek belirleyici faktör buymuş gibi binlerce veya yüzlerce link almak, bağlantılar üretmeye çalışmak size bir yarar sağlamaz. Bunun yerine ziyaretçilerin işine yarayacak mümkün olduğu kadar çok adette ve mümkün mertebe uzun içerikleri ziyaretçiye vermek gerekir. Esas olan insanların ilgisine mazhar olabilmektir. Bunu sağlayabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Bunu anlamak da zor değil, Facebook beğenileri alıyorsanız veya insanlar sitenizde makul sürelerde vakit geçiriyor ise veya sosyal medyada içerikleriniz paylaşılıyor ise veya da yazılarınızın altında yorumlar alabliyorsanız doğru iş yapıyorsunuz demektir.

4. Sitenin hızı ve yüklenme süresini ihmal etme: Site hızı günümüzde çok önemli bir etmen haline gelmiştir. İnsanlar artık herşeyin daha hızlısını talep ediyor. Tabi buna web siteleri de dahil. Siteniz tarayıcıda açıldığında mutlaka hızlı yüklenmeli ve ziyaretçisini fazla bekletmemelidir. Sitenizin sayfa açılma performansını gözlemlemek için gtmetrix.com sitesine gidip ölçüm yapabilirsiniz.

5. Güvenilirlik konusunda özeleştiri yapmama: Günümüzde artık arama motorları güvenilir sitelere daha çok önem vermekte ve belirli bir standart veya kalitenin üzerinde yer alan siteleri daha ön plana çıkarmaktadırlar. Herkes herşeyden anlamayacağı için bu aslında mantıklı bir yaklaşımdır. Nasıl ki bir deprem tartışması olduğunda konuyla ilgili bir uzmanı dinlemek istiyorsak veya bir rahatsızlığımız olduğunda bir doktor tavisiyesi almak veya muayene olmak istiyorsak internette bilgi almak için de güvenilir kaynaklara başvurmak isteriz. Herhangi bir konuda deneyim sahibi ve sözüne itibar edilebilecek siteleri oluşturmaya çalışmak veya güvenilir yazarlardan olmaya çalışmak uzun vadede bize en çok faydalı olacak SEO stratejisidir.

2 Yorum

  1. Volkan 03/11/2014
    • Özhan 04/11/2014

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir