Eğitimde Bir İnovasyon Örneği: Video Anlatımlar

Herhangi bir konuda yeni birşeyler öğrenmek istiyorsam ilk yaptığım şeylerden bir tanesi video kaynakları araştırmaktır. Video deyince de akla gelen ilk örneklerden Youtube vb. video kaynakları araştırırım. Ancak çoğu zaman bu kaynaklardan bulduğumuz bilgiler derli toplu değildir, çoğu konusunda uzman olmayan kişilerce yüklenmiştir ve bilgi olarak istediğiniz kadar derine inmeyebilir.

Video Anlatım Konsepti ve Bir Örnek

Zaman içerisinde içerik ve konu bütünlüğünü sağlayabilen ve konusunda uzmanlaşmış insanlar tarafından bilgilerin aktarıldığı video kaynak sitelerinin çoğalmaya başladığını gözlemlemiş bulunmaktayım. Benim için en güzel örneklerden birisi lynda.com sitesidir. Web geliştirme, mobil yazılım, müzik prodüksiyon dahil pek çok teknik konuda bilgiler öğrendiğim çok güzel bir sitedir. Konu içeriği oldukça zengindir ve hepsi konusunun uzmanları tarafından anlatılmaktadır. Ancak tabi ki bu sitenin belirli bir konsepti var ve dil olarak da İngilizce olan bir site. Peki farklı öğrenme ihtiyaçları için ne yapmak lazım?

Yerel Bir Çözüm

İşte bu soruya ülkemiz eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde cevap verebilen bir sitenin varlığını öğrenmiş bulunmaktayım. Kendilerine Okulistik ismini vermişler. Siteyi incelediğim zaman 1. ve 8. sınıflar dahil tüm ilk öğretim ve ortaöğretim müfredatını video anlatım ile anlaşılır bir şekilde sunmanın hedeflendiğini gördüm. Sitedeki Manifesto bölümüne baktığınızda asıl amacın öğrencilerin gelişimi olduğunu, konuların MEB müfredatı ile uyumlu olduğunu, hedef kitlenin sadece öğrenciler değil öğretmenler ve veliler olduğunu da gözlemleyebiliyorsunuz.

Fiyatlama bölümüne baktığımda da fiyatların makul olduğunu gördüm. 12 aylık üyelik 99,90 TL olarak fiyatlandırılmış. Aylık bazda düşündüğünüz zaman gayet makul bir seviyeye geliyor. Öğretmenler ve veliler için de cazip olduğunu düşündüğüm bu servisin incelemeye değer olduğunu düşünüyorum. Siteye https://www.okulistik.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yeni Eğitim Metodolojisi

Günümüzde artık görsellik çok ön planda. Dikkat verebilme ve konsantre olabilme süreleri ve parametreleri oldukça değişmiş durumda. Eski öğrenme metodları görselliğin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde özellikle yeni yetişen jenerasyon için yeterli gelmiyor. Bu sebeple çağın imkanlarını kullanarak bilgiyi aktarma metodolojisini de buna göre uyarlamak gerektiğini düşünüyorum. Artık blog konsepti bile yerini vlog konseptine bırakırken video ortamını mutlaka daha etkin kullanmak gerekiyor.

Umarım bu yöntem hem öğrenciler hem de bu sistemi geliştirenler adına başarılı sonuçlar verir. Eğitimde ilerlemeye çok ihtiyacımız var ülke olarak.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir