E-Vergi Levhası Sorgulama Resimli Anlatım

E-Vergi Levhası sorgulaması ile online olarak vergi levhası sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Hizmet Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulmaktadır.

Adım Adım E-Vergi Levhası Sorgulama

Resimli anlatım ile internet üzerinden vergi levhası sorgulamasının nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Adım 1. E-Vergi Levhası Sorgulama Ekranına Giriş

Sorgulama ekranına girmek için öncelikle aşağıdaki reme veya resmin altındaki bağlantıya tıklayın.

E-Vergi Levhasi Sorgulama
Sisteme Giriş

Adım 2. Sorgulayan ve Sorgulanan Bilgilerinin Girişi

e-vergi sorgu bilgi giriş ekranı

Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz üzere sorgulama yapabilmek için üç alana bilgi girişi yapmak gerekiyor. Bunlar sırasıyla; sorgulayan kişiye ait bilgiler, sorgulanan vergi mükellefine ait bilgiler ve vergi mükellefinin bağlı olduğu vergi dairesine ait bilgiler. Sorgulayan ve sorgulanan bilgileri kayıt altında tutulduğundan bu alanlara bilgi girişi mecburi tutulmuş ve ilgili alanlara geçerli olmayan bilgiler girilmesi durumunda sistem sorguya izni vermiyor.

Bilgi giriş ekranlarında nasıl ilerleyeceğinizi ise aşağıdaki adımlar ile öğrenebilirsiniz.

  1. Sorgulayan kişi olarak kendi TC Kimlik numaranızı resimde 1 ile işaretli alana giriniz.
  2. Sonrasında da sorgulama yapmak istediğiniz kurumun veya kişinin vergi kimlik numarasını veya TC Kimlik numarasını resimde 2 ile işaretli alanlardan uygun olanına giriniz.
  3. Son olarak, resimde 3 numara ile işaretlenmiş alanda sorgulama yapmak istediğiniz vergi mükellefinin bağlı bulunduğu vergi dairesinin ilini ve vergi dairesinin kendisini seçip “Sorgula” butonuna basınız.

Eğer bilgi girişi alanlarına girdiğiniz veriler doğru ise sorgulama sonucu başarılı bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Aksi takdirde, hata ekranı ile karşılaşma durumunuz olur. Bu durumda sorgulama ekranına geri gelerek girdiğiniz bilgilerin doğrulupundan emin olun, değiştirmeniz gereken yerler varsa değiştirip tekrar deneyin.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir