Çin Takvimi Yöntemi İle Otomatik Bebek Cinsiyeti Tahmini

Çin Takvimi yöntemi yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olan ve hamile annelerin bebeklerinin cinsiyetini tahmin etmek için kullandığı bir hesaplama yöntemidir. Bu yöntemde, anne hamile kalma ayı ve anne doğum tarihi esas alınır. Bebek cinsiyeti tablosu üzerinde bu iki bilgi kesiştirilerek doğacak olan bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağı tahmin edilir.

Çin Takvimi Yönteminin Kısa Tarihçesi

Rivayete göre Çin Takvimi esasına göre hazırlanmış bebek cinsiyeti tablosu yaklaşık 700 yıl önce bir mezarlıkta bulunmuş. Bu tabloda aylara göre yer verilmiş erkek veya kız bebek tahmini, yıllara dayanan bir gözlem üzerine oluşturulmuş.

Bebek cinsiyeti tahminleri tutuyor mu?

Bebek cinsiyeti tablosunda yer alan bilgilerin doğruluğuna yönelik kesinleşmiş bir bilgi bulunmamasına karşın rivayetlere göre %80 ve %90 oranlarında cinsiyet tahmini başarı seviyesi yakalanabilmekteymiş. En nihayetinde %50 şans bulunduğunu varsayarsak ve kısmi de olsa bu tablonun başarılı tahminlerde bulunduğunu düşünürsek başarı yüzdesi %50 seviyesinin üzerinde bir yerde olacaktır.

Adım Adım Çin Takvimi Yöntemiyle Bebek Cinsiyetinin Tahmini

Çin Takvimi yönteminde bebek cinsiyeti tahmini 3 adımdan oluşmaktadır. Birinci adımda anne hamile kalma ayının belirlenmesi gereklidir. İkinci adımda annenin Çin Takvimi’ne göre yaşının belirlenmesi gelir ve son adımda da bu iki bilgi cinsiyet tahmin tablosunda kesiştirilerek doğacak bebeğin cinsiyeti tespit edilir.

Adım 1. Anne Çin Takvimi Yaşı Hesaplama

Birinci adımda anne doğum tarihini girerek Çin Takvimi yaşını bulmalısınız. Doğum tarihini gün, ay ve yıl olarak ilgili alana girin ve “Hesapla” butonuna basın. İlk hücredeki değer sizin normal yaşınız olacak ve ikinci hücredeki değer de Çin Takvimi yaşınız olacaktır. Tabloda kullanmanız gereken değer ikinci değerdir yani Çin Takvimi yaşını kullanmalısınız. (Not: Otomatik yaş hesaplama aracında içinde bulunduğunuz gün esas alınmaktadır. Eğer hamile kaldığınız dönemden bugüne kadar doğum tarihiniz geçti ise rakamlardan 1 eksiltmeniz gerekecektir.)

Adım 2. Anne Gebe Kalma Ayı Hesaplama

İkinci adımda son adet tarihi bilgisini girerek hamile kalma ayı bilgisini bulmalısınız. (Not: Eğer hamile kalma ayını biliyorsanız bu adımı geçebilirsiniz.)

Adım 3. Bebek Cinsiyeti Hesaplama

Bu adımda önceki adımlarda elde etmiş olduğumuz anne “çin takvimi yaşı” ve anne “gebe kalma ayı” bilgilerini tabloda kesiştirmemiz gerekiyor. Kesişen hücrede K harfi var ve renk pembe ise doğacak bebek cinsiyeti “kız” olarak görülmekte, eğer kesişen hücrede E harfi var ve renk mavi ise doğacak bebek cinsiyeti “erkek” olarak görülmektedir.
cinsiyet tahmin tablosu

iOS işletim sistemine sahip bir cihazınız (iPhone, iPad, iPod Touch) varsa CinsiyetHesap uygulamasını indirebilirsiniz. AppStore’dan indirmek için tıklayın.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir