CFE sertifikası nedir?

cfe sertifikası nedirCFE, iç denetimde Certified Fraud Examiner yani Sertifikalı Suistimal İncelemeci’lerine verilen bir unvandır. Merkezi ABD’de bulunan Association of Certified Fraud Examiners (ACFE) tarafından verilir. CFE sertifikasını almak için birakım ön şartlar istenmektedir. Bunlar sırasıyla; ACFE üyeliği, akademik ve iş tecrübesi anlamında gereken şartlar, yüksek ahlaki değerler ve ACFE Etik İlkeleri’ne bağlılık beyanıdır.

İlk adım ACFE üyeliği

CFE sertikası sürecinin ilk adımı ACFE üyeliğidir. ACFE’nin sitesinden üyelik sayfasını ziyaret ederek üye olmalısınız. Üye oldukan sonra yönlendirileceğiniz ekranda sınav başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuruyla birlikte diploma ve referanslar da gerekli

Sınav başvuru ekranında gerekli bilgileri doldurduktan sonra ödeme yapmanız gerekiyor. Sınav ücreti 300$ olup ACFE çalışma seti alanlar için 100$ indirim yapılıyor. Ödemeye ek olarak, diploma fotokopisi ve 3 adet referans mektubu isteniyor. Referans mektubunu dolduracak kişiler, sizinle beraber çalışan iş arkadaşlarınız veya amirleriniz olabilir.

Sınava hazırlık süreci

CFE sınavına yönelik hazırlık tavsiyelerimi “CFE sınavına hazırlık için tavsiyeler” yazımda okuyabilirsiniz. ACFE’nin setinden çalışarak veya sınava daha önceden girmiş olan arkadaşlarınızdan alacağınız yardımlarla sınava hazırlanıp 4 bölümden oluşan sınavı geçmeniz gerekiyor. Sınavda suistimal (fraud) sebepleri, fraud yapan kişilerin özellikleri, fraud türleri gibi konulardan sorular gelir. Sınav zorluk derecesiyle ilgili olarak yüksek beklentileriniz olmasın, CFE sınavı gayet kolay bir sınavdır.

CFE sertifikasının yararları

CIA sertifikası nedir?” yazımda da belirttiğim gibi CFE sertifikasının da doğrudan ve sertifikayı alır almaz hissedeceğiniz bir değişikliğe yol açtığını düşünmüyorum. Bazı durumlarda örneğin çalıştığınız işyeri size bu sertifikayı zorunlu tutmuş ise doğrudan yararı vardır ancak profesyonel kalite anlamında sertikanın katkısını görmek için ekstra çaba sarfetmek gerekiyor. Sınava çalışma sürecinde okuduğunuz teorik bilgileri, gerçek hayatla özdeşleştirebildiğiniz oranda sertifikanın katkısını görürsünüz. Teorik bilgiyi pratiğe çevrimek bu yüzden sınavdan sonraki süreçte de önemli hale geliyor.

Daha Fazla Bilgi

ACFE

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir