Bologna (Bolonya) Gezi Notları ve Fotoğrafları

İtalya’ya ilk defa geliyorum. Tüm hikaye Pegasus‘tan gelen ucuz bilet maili ile başladı. 23 Nisan haftası için 1 haftalık iznimin içinde olacak şekilde avantajlı bilet fiyatlarını araştırdım. Sonunda 22 Nisan Bologna geliş ve 25 Nisan Milano dönüş olarak biletimi aldım. Şu an bu satırları otel lobisinden yazıyorum. Yazımı bitirip Parma yönüne doğru hareket edeceğim. Trenle ulaşım kolaymış, seferler de çok o yüzden sakin sakin Bologna yazımı yazabilirim.

Bologna ve İtalya Hakkında İlk İzlenimlerim

Dediğim gibi İtalya’ya ilk defa geliyorum. İlk izlenimim memleketin her yerine pozitif bir hava sirayet etmiş. İstanbul’da soğuk ve yağışlı bir hava vardı ben gelirken. Buraya indiğimde güneşli ve adeta yazı andıran bir hava vardı. Belki onun da etkisi vardır bilemiyorum, etraf cıvıl cıvıl geldi bana. Bologna’ya gelmeden önce bloglardan okumaya ve bilgi almaya uğraştım fakat çok az fotoğraf olduğunu gördüm burasıyla ilgili. O yüzden Bologna fotoğrafları çekmeyi kendime görev edindim ve hatırı sayılır adette de çektim. Alt kısımda görebilirsiniz.

Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki ben pek bina ve tarih insanı değilimdir. Benim ilgimi daha ziyade günlük yaşamın nasıl olduğu, insanların yaşam şekilleri ile alışkanlıkları ve yeme-içme kültürü çeker. O yüzden de ben biraz bunlara odaklandım.

Bologna’ya Varış ve Otele Gidiş

Şehre (şehir denmiyor sanırım ama ben şehir diyeyim) geldiğimde öğlen vakitleriydi. Biraz açtım ama önce otele yerleşeyim dedim. Best Western Re Enzo Otel’de rezervasyonum vardı. Havalimanından taksiyle geldim 13€ tuttu. Otele eşyaları koydum, telefonu şarj ettim ve sonra şehri dolaşmaya çıktım. Havalimanından aldığım haritayla sokaklarda gezmeye ve merkeze doğru yürümeye başladım. İlk hedefim yemek yiyecek güzel bir yer bulmaktı ama yemeğe oturmadan önce ne var ne yok görmek istedim ve bu arada da fotoğraflar çektim.

Yemeği ne zaman yemek lazım?

Burasıyla ilgili ilk ilginç deneyimim yemek yeme saatleri ile ilgili oldu. Bizde yemek yeme konusunda herhangi özel bir saat dilimi yoktur. Restaurantlar uzun saatler açıktır ve her daim servise hazırdır. Burada öyle değilmiş. Cafe ve bistrolar dışında gerçek manada yemek yiyebileceğiniz restaurantlar akşam saatlerinde açık oluyor ve hizmet veriyor. Bu sebeple eğer çok çok aç değilseniz ve akşam saatlerini bekleyebiliyorsanız biraz sabırlı olmanızı öneririm. Ben çok aç olduğum için bistro bir mekanda bir lasagna (lazanya) yedim. Burasının bolognese (bolonez) sosunun meşhur olduğunu biliyordum dolayısıyla ilk hedefimi gerçekleştirmiş oldum da sayılabilir.

Akşam vakti geldiğinde tekrardan sokaklarda yemek yiyecek yer aramaya başladım. Bir mekanın önünden geçerken odun ateşinde pizza yaptıklarını gördüm ve buraya girmem gerekir diye düşündüm. 4 peynirli pizza söyledim ve hayatımda yediğim en iyi pizzaydı diyebilirim.

Yemek kültürü burada biraz böyle sanırım. Akşam vaktinde arkadaşlar veya aile bireyler topluca bir restauranta gidip birlikte yemek yiyor ve muhabbet ediyorlar.

Bologna Şehir Hayatı

Burası bir öğrenci şehri diyebiliriz. Her yerde öğrenciler var. Sokaklarda, kaldırımlarda, barlarda sıkça öğrencilere rastlıyorsunuz. Şehir hayatına dinamizm katmışlar. Ben biraz da onlara bakıp ne yedip içtiklerini çözmeye çalıştım. Dikkatimi çeken bazı içkiler oldu. Pembe renkli ve buzlu bir içki içiyorlar, bu akşam yemeği öncesi içiliyormuş ki zaten ben de akşam saatlerinde ellerinde görmüştüm. Akşam yemeği sonrasında da bu sefer başka bir içki varmış, o ise bir likör türü. Pembe renkli olanı içmedim ancak diğer likör olanını içebildim. Tadı gayet güzeldi, fotoğrafını aşağıda bulabilirsiniz.

Bologna Fotoğrafları

bologna_me

bologna_2

bologna_3

bologna_4

bologna_5

bologna_6

bologna_7

bologna_8

bologna_9

bologna_10

bologna_11

bologna_12

bologna_13

bologna_14

bologna_15

bologna_16

bologna_17

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir