Bir blog yazısı ne kadar uzun olmalıdır?

Bazen blog yazarları bir blog yazısı için ideal yazı uzunluğunu merak ederler. Yazdıkları yazıların okuyucuyu tatmin edip etmeyeceğini önceden tahmin edemedikleri için blog yazarları yazı uzunluğunu baz alarak ziyaretçiler ve arama motorları gözünde yazılarının tatmin edici olup olamayacağını bilmek isteyebilir.

“Uzun Yazı İyidir!”

Genel konuşmak gerekirse daha uzun ve daha çok bilgi içeren yazı tabii ki daha iyidir ancak bu durum, kısa yazıların yetersiz olacağı manasına gelmez. Bazen kısa bir yazı da bir ziyaretçinin aramak istediği bilgi olabilir. Örneğin oturduğunuz mahallenin posta kodunu öğrenmek isterseniz aradığınız bilgi aslında sadece bir numaradır. Ya da tuttuğunuz takımın maçının saat kaçta olduğu ve yayıncı kanal bilgisi de birkaç harf ve kelimeden ibarettir. Bununla birlikte, teknik bir konu olan bir internet sitesi oluşturma ile ilgili araştırma yapıyorsanız belki 1000 kelimelik bir yazı bile size az gelebilir. Dolayısıyla, ideal yazı uzunluklarını düşünürken biraz da konu ve ihtiyaç bazlı düşünmek gerekir.

Amaca Göre İdeal Yazı Uzunluğu Önerilerim

Temel olarak ayırmak gerekirse blog yazıları bence 3 ana kategoride toplanabilir. Kategorisine göre önereceğim ideal blog yazısı uzunluğunu da parantez içinde bulabilirsiniz.

1. Haberdar Edici Blog Yazısı: Organizasyon, etkinlik veya yeni bir gelişme ile ilgili haber vermeyi amaçlayan yazılardır. Bilgi derinliği, düşünce, yorum vb. detaylar içermez. (min. 20-30 kelime)

2. Görüş,Yorum, Analiz İçeren Blog Yazısı: Belirli bir konu hakkında görüş, yorum veya analiz içeren yazılardır. Blog yazarının bakış açısıyla bir konunun ele alınmasıdır. Okuyucuyu ikna edici bir anlatıma ve uzunluğa sahip olması gerekir. (min. 250-300 kelime)

3. Teknik Analiz veya Detay Anlatım İçeren Blog Yazısı: Bir konunun alt kırılımları ve detaylarını da içerecek şekilde kapsamlı olarak okuyucuya aktarılmasıdır. Rehber niteliğinde olabilir ve genellikle uzmanlık gerektirir. (min. 800-1000 kelime)

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir