bbPress Türkçe Dil Dosyası ve Forum Örneği

WordPress kullanıcıları site oluşturma ve yönetimi sürecinde bu altyapıyı kullanmaktan büyük keyif alırlar. En azından benim için durum böyle ve çok kişi için de benzer duyguların geçerli olduğunu tahmin ediyorum. WordPress ekibinin blog sistemi haricinde forum sistemi için de geliştirdiği bir altyapı mevcut. Bu altyapıyı bir eklenti aracılığıyla WordPress sitenize ekleyebilirsiniz. Bahsettiğim eklentinin ismi bbPress.

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen bbPress’ten haberdarsınızdır, öyle değilse bile okuduktan sonra artık öğrenmiş olacaksınız. Muhtemelen bu eklentiyi sitenize kurdunuz fakat Türkçe dil dosyası bulamadınız veya dil dosyası buldunuz ancak demo ya da canlı bir forum örneği görmek istiyorsunuz. Eğer durum böyleyse ben size bu yazıda her iki durum için de yardımcı olmaya çalışacağım.

bbPress Türkçe dil dosyası nasıl kurulur?

İlk önce standart bbPress eklentisini sitenize kurun. Türkçe dil dosyası için bbPress Türkçe Dil Dosyası bağlantısına tıklayarak dosyayı indirebilirsiniz. Sonrasında (klasörsüz bir şekilde) bbpress-tr_TR.mo ve bbpress-tr_TR.po dosyalarını FTP aracılığıyla wp-content/plugins/bbpress/languages klasörü içine koyalayıp forumunuzu Türkçe olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

bbPress Türkçe Forum Örneği

Canlı bir bbPress forumu görmek için http://www.ozhandonder.net/forum adresine giderek forumu görebilirsiniz.

bbPress forumu için sayfa şablonu nasıl değiştirilir?

Forum kurulumunu gerçekleştirdikten sonra büyük bir ihtimalle forumunuzu standart sayfa şablonunuzun içerisine yerleşmiş olarak göreceksiniz. Bunun sebebi bbPress eklentisinin yerleşim için page.php dosyanızı seçmiş olmasıdır. bbPress kendisini yerleştirmek üzere sırasıyla şu dosyaların varlığını sorgular:

 1. bbpress.php
 2. forum.php
 3. page.php
 4. single.php
 5. index.php

Eğer Forum sayfanız için özel bir görünüm ayarlamak istiyorsanız ve standart sayfa şablonu üzerindeki görünümü değiştirmek istiyorsanız kendinize yeni bir sayfa şablonu dosyası oluşturup bbpress.php veya forum.php ismiyle kaydetmeniz ve sonrasında da kaydettiğiniz bu dosyayı FTP aracılığıyla tema klasörünüzün içine kopyalamanız gerekiyor.

Dil Dosyası ve Forum’a İlişkin Notlar

Not olarak belirtmek istediğim iki husus var.

1. Dil dosyasında her metni çevirmedim. Sadece ilk etapta ön yüzde görülecek metinlere öncelik verdim. Dolayısıyla bu anlamda eksik bulabilirsiniz.

2. Standart bbPress forumumda hiyerarşi sıralaması şöyledir Forumlar>Forum>Konu>Başlık>İçerik. Ancak, bu şekilde bir yapı bana garip geldiğinden ben bunu Forum>Kategori>Konu>Başlık>İçerik şeklinde revize ettim. Dolayısıyla standart bir bbPress yapısından biraz farklı bir yapı olduğunu belirtmem gerekir.

Bu iki konuya yönelik veya genel olarak bbPress eklentisine ilişkin yorumlarınız, sorularınız ya da dosya talepleriniz varsa Yorum bölümünden veya http://www.ozhandonder.net/forum/kategori/bbpress kategorisi altından paylaşımda bulunabiliriz.

6 Yorum

 1. Sevenos 24/05/2015
  • Özhan 24/05/2015
 2. Berat 29/05/2015
 3. Berat 29/05/2015
 4. nehir 05/10/2016
 5. VeBlog 22/12/2016

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir