Bankalar neden altın topluyor?

Son birkaç yıldır bankalar farklı zamanlarda ve şubelerde Altın Toplama Günleri düzenliyorlar. Altın Toplama Günleri İstanbul Altın Rafinerisi, Merkez Bankası ve yurt içi bankaların birlikte geliştirdiği bir projedir. Bu projede temel amaç, ekonomik faaliyet içerisinde yer almayan ve “yastık altı” olarak tabir edilen altınların ve ziynet eşyalarının ekonomik sistem içerisine kazandırılmasıdır.

Sistem nasıl işliyor?

Yıllar içinde biriktirmiş olduğunuz veya düğün takı töreni vb. bir durumda birden elinizde biriken fiziki altın ve takıları hem daha güvenilir bir ortamda muhafaza etmek hem de ekonomik değerini takip edebilmek adına tercihinize göre bir banka şubesine götürüyorsunuz.

İstanbul Altın Rafinesi tarafından yetkilendirilmiş bir altın uzmanı, şekil veya işleme farketmeksizin altının gram değeri üzerinden bir hesap yaparak getirdiğiniz altınların 24 ayar karşılığını hesaplıyor.

Hesaplanan değer üzerinde mutabık kalırsanız da ilgili bankada altın hesabı açıp bu altınları o hesapta takip edebiliyorsunuz.

Çevirdiğim altınları nasıl kullanırım?

Altınları bu şekilde işleme sokup sonrasında hesaba aktardığınızda, altın gram olarak kaydediliyor. Yani altın fiyatı artarsa veya düşerse hesabınız bundan etkilenmiyor, yine gram olarak aynı şekilde kalıyor. Eğer dilerseniz istediğiniz zaman altınınızı bozdurup TL’ye dönebilir veya yeni altın alarak gram bakiyenizi artırabilirsiniz.

Ancak, bu altınlar artık fiziki bir altın olmadığından kuyumcuda olduğu gibi bankadan fiziken teslim alamazsınız. Hesabınızdaki altınların gram karşılıkları fiziken ya yurtdışındaki bankalarda ya Merkez Bankası’nda saklanır.

Altın Toplama Günleri’ni nasıl öğrenebilirim?

Hangi şehirde, hangi günlerde ve hangi banka şubelerinde Altın Toplama Günü olduğunu aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

http://www.iar.com.tr/Projeler/eksperlerimiz-nerede-/4

1 Yorum

  1. isamusa 17/11/2017

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir