Banka nedir ve bankalar nasıl çalışır ?

bankaBankalar temel olarak mevduat sahipleri ve kredi ihtiyacı bulunanlar arasında aracılık faaliyet yürütürler. Elinde fazla parası olan bir kişi şayet bunu “yastık aldı” diye tabir edilen yöntemle evinde veya kasasında tutmak istemiyorsa birikimini emanet edecek bir yere ihtiyaç duyar. Diğer taraftan, bir sebeple paraya ihtiyacı olan bir kişi de borç alacak güvenilir bir kuruma ihtiyaç duyar. İşte bankalar bu iki taraf için de talep ettikleri hizmeti sunarak bunun karşılığında belirli bir komisyon alırlar. Bu komisyonun adı bankaya ve hizmete göre değişmekle beraber kredi kullanan kişilerden alınan tutar esas bankacılık faaliyet gelirini oluşturmaktadır.

Herkes bankaya para yatırabilir mi ?

Yasal olmak kaydıyla herkes bankaya para yatırabilir. Ancak bunun için öncelikle ilgili bankanın müşterisi olmak ve bir hesap açtırmak gerekecektir. Hesap tipleri vadesiz ve vadeli olmak üzere iki türlü olmasına karşın son zamanlarda altın hesapları da açılabilmektedir. Açacağınız hesap tipleri TL olabileceği gibi USD, EUR vb. farklı döviz cinsleri de olabilir.

Herkes bankadan kredi çekebilir mi ?

Her bankanın disiplinli bir şekilde uyguladığı kredi politikaları vardır. Bu kapsamda, kredi talep eden kişilerin geçmiş ödeme performansları, mali durumları, güncel borçluluk seviyeleri gibi kriterler incelenerek o kişinin krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceği analiz edilir. Bu analizin sonucu olumlu olursa kişiye kredi kullandırılır ve risk başlamış olur.

Bankalarda kaç tip çalışan vardır ?

Bir banka şubesine girdiğiniz zaman gişe arkasında, bir odanın içinde veya masalarda personeller görebilirsiniz. Her personelin ayrı bir görevi vardır. Gişe arkasında oturan ve nakit işlemlerini gerçekleştiren personel ile gişe bölümüyle yan yana fakat farklı bir odada teminat ve kıymetli evrak işlemlerini gerçekleştiren personel “operasyon” kadrosunu oluşturur. Masalarda oturan ve müşterilerin kredi, mevduat, başvuru, bilgi alma vb. işlemleriyle ilgilenen personel ise “pazarlama” kadrosunu oluşturur. Güvenlik görevlileri operasyon kadrosu içerisinde, şube müdürü ise pazarlama kadrosu içerisinde değerlendirilir.

Bankalara makro bir bakış

Bankaların ekonomideki fonksiyonunu sadece kredi vermek ve mevduat toplamak olarak görmek doğru bir bakış açısı değildir. Bankalar aynı zamanda bir ekonomideki yatırımların finansmanında, likidite döngüsünde ve konut/araç/mal ve hizmet edinimine yönelik olarak mali kolaylık sağlaması bakımından ekonominin kalbi gibi vazife görürler.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir