B2B nedir, ne işe yarar?

İnternet üzerinde işyerlerinin ticari anlamda uygulamakta olduğu farklı modeller ve etkileşimler bulunmaktadır. Genellikle e-ticaret deyince aklımıza gelen siteler iş modeli anlamında ürünleri veya hizmetleri son tüketiciye ulaştırılar. Bu tarz modeller işyerinden tüketiciye anlamına gelen B2C şeklinde isimlendirilir. (B=Business, C=Customer)

Ancak internet üzerindeki modeller B2C ile sınırlı değildir. Bunun yanında işyerlerinin kendi aralarında iş yapmasını sağlayan B2B modeli, tüketicinin firmaya ürün veya hizmet teklifi bulunduğu ve buna karşılık firmanın tüketiciye ücret ödediği C2B modeli ve tüketicilerin kendi aralarında alışveriş yapabildikleri C2C modeli de internet tabanlı iş modelleri olarak karşımıza çıkabilmektedir.

İnternet dünyasına baktığımızda e-ticaret sitelerinin genellikle bu modellerden bir tanesi üzerinden yoğunlaştığını veya hizmete aldığını görürüz. Bazı sitelerde iki model de mevcut olabilse de pek yaygın oldukları söylenemez.

Karma Modellere Bir Örnek

E-ticaretin tüm modellerini kapsayan bir örnek olarak var mıdır diye baktığımda BizPoint isimli bir sitenin mevcut olduğunu gördüm. Açıkçası ilk etapta biraz anlamakta zorlansam da aslında hem birey hem de firmalar için çözümler sunan ve farklı modellere aynı anda hitap edebilen bir yapı olduğunu gördüm. Odak alanı B2B olmakla birlikte diğer modellerde de kendisini geliştirmeye çalışan ve müşteri tabanını büyüten bir yapı kurulmuş durumda.

Verilen hizmetlere baktığımızda örnek olarak sıralanabilecekler şöyle:

  • etkinlik ve hizmet arama
  • teklif isteme
  • iş ilanları yayınlama
  • randevu talep etme
  • hatırlatma ayarlama
  • indirim ve kupon ayarlama ve gözlem yapabilme
  • iş yeri bilgileri girme ve haritada işaretleme

Görebildiğim kadarıyla müşteri tabanını ve hizmetlerini geliştirmekte olan bu tarz platformlar giderek gelişiyor. Bu tarz platformlar geliştikçe, daha online hale gelen dünyamızda tüketicilerin ve firmaların birbirlerine daha rahat ulaşabilmelerini sağlanacak gibi görünüyor ve ilerleyen zamanlarda bu gelişmeyi teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmasına bir örnek olarak verebileceğiz diye düşünüyorum.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir