Altın hesabı nedir ve nasıl çalışır?

Altın hesabı fiziki olarak altın karşılığı bulunan bir mevduat türüdür. Bankalar vasıtasıyla açılabilen altın hesabında veri olarak kaç gram altın alınmış olduğu ve bu altının ilgili banka kuruna göre TL veya USD karşılığı belirtilir.

Mevduat Altını Saflık Derecesi

Genel itibarıyla altın hesaplarına bulunan altınların saflık derecesi 1000/1000 (24 ayar) şeklindedir. Bu şekilde altınların maddi karşılıkları net olarak daha rahat hesaplanabilir ve net bir formatta takip edilebilir. Bazı bankalar farklı saflık derecelerinde de (ör: 995/1000) alternatifler sunabilmektedir. Altın mevduatı sahibi olmak isteyenler dilediklerini tercih edebilirler.

Banka altın bozma günleri nedir ve sistem nasıl işler?

Banka altın bozma günlerinin temel amacı “yastık altı” diye tabir edilen takı ve ziynet eşyalarının altın değerlemesinin yapılmasından sonra finansal sistem içerisine alınmasının sağlamaktır. Altın toplama günlerinde belirli bir banka şubesine altın rafinerisi uzmanı getirilir ve fiziki olarak teslim edilen altınların 24 ayar gram karşılıkları tespit edilir. Altın sahibinin değerleme ile mutabık kalması sonucu takıların tekabül ettiği gram kadar bakiye ile altın hesabı açılır. Hesap bünyesinde altınların TL veya USD para karşılığı değil 24 ayar gram karşılıkları yer alır. Ancak, banka kuru ile yapılan TL veya USD değerleme de genel bilgi amaçlı olarak belirtilebilir.

Hesaptaki altının fiziki karşılığı var mıdır?

Hesapta yer alan gram altınların fiziki karşılığı mevcuttur ancak müşteri bireysel olarak bu altınlara fiziken erişemez. Altın hesabının fiziki karşılığı İstanbul Altın Borsasının anlaştığı takas bankasında saklanmaktadır.

2 Yorum

  1. Okur Yazar 03/02/2015
    • Özhan 03/02/2015

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir