Adsense Terimleri: TO, TBM, BGBG

Adsense kullanıcıları gelirlerini ve performans raporlarını kontrol ettikleri zaman TO, TBM ve BGBG gibi ifadeler görürler. Bu ifadeler reklamcılık ile ilgili terimlerdir ve temel performans göstergeleri olarak farklı ölçümlemelerde kullanılırlar. Şimdi dilerseniz bu terimlerin ne manaya geldiklerine bakalım.

TO: TO terimi Tıklama Oranı ifadesinin kısaltılmış halidir. İngilizcesi CTR (ClickThrough Rate) şeklindedir. Bu oran reklam tıklama sayısının sayfa gösterimine bölünmesiyle hesaplanır. Yani örneğin 1000 sayfa gösteriminiz varsa ve totalde 12 tıklama yapılmış ise bu durumda TO=(Tıklama Sayısı/Sayfa Gösterimi) formülüne göre TO %1.2 olacaktır. TO’nun yüksek olması ziyaretçilerin reklama tıklama yatkınlığının yüksek olması anlamına gelir, tam tersi olarak da TO’nun düşük olması ziyaretçilerin sitedeki reklamları ilgi çekici bulmadığı veya profil olarak reklama ilgi duymadığı manasına gelir.

TBM: TBM terimi Tıklama Başına Maliyet ifadesinin kısaltılmış halidir. İngilizcesi CPC (Cost-Per-Click) şeklindedir. Bu oran tahmini kazanç tutarının tıklama sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Yani örneğin 10 TL tahmini kazancınız var ve bunu 20 tıklama ile elde etmiş iseniz bu durumda TBM=(Tahmini Kazançlar/Tıklama Sayısı) formülüne göre TBM 0.5 TL olacaktır. TBM yüksek olması az tıklama ile yüksek elde edebilmek manasına gelir ve sitede tıklanan reklamların reklamverenler tarafından daha yüksek bedel ile yayınlatıldığı manasına gelir. Her reklamın TBM’si reklamveren tarafından belirlenir. Bazı reklamverenler, reklamını yaptıkları ürün veya hizmetin ne olduğuna bağlı olarak, tıklama başına diğerlerinden daha fazla ödeme yapmak isteyebilirler.

BGBG: BGBG terimi Bin Gösterim Başına Gelir ifadesinin kısaltılmış halidir. İngilizcesi RPM (Revenue Per Thousand Impressions) şeklindedir. Bu oran tahmini kazanç tutarının sayfa gösterim sayısına bölünüp 1000 ile çarpılmasıyla hesaplanır. Yani 1000 gösterim için ne kadar gelir elde edildiğini gösterir. Örneğin 2000 sayfa gösterimi ile 16 TL gelir elde ettiyseniz bu durumda BGBG=(Tahmini Kazançlar/Sayfa Gösterimi)*1000 formülüne göre BGBG 8 TL olacaktır. BGBG ne kadar yüksek ise bir sitenin gelir elde etme başarısı o kadar yüksektir. Bu tarz bir sitenin izlemesi gereken yol haritası, daha çok ziyaretçiye ulaşmak ve sayfa gösterimini artırmaktır.

Daha fazla terim için Rapor Terimleri Sözlüğü sayfasına göz atabilirsiniz.

2 Yorum

  1. remzi 27/05/2017
  2. Harun 07/10/2017

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir