AdSense nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Adsense, Google tarafından site sahipleri için geliştirilmiş olan bir reklam ağıdır. Yine Google tarafından geliştirilmiş olan AdWords reklamcılık hizmeti ile birlikte bir bütünü oluşturan iki parçadan biridir. AdSense, AdWords üzerinden reklam veren kurum veya bireylerin reklamlarının yayıncı siteler içerisinde gösterimine aracılık eder.

Google Reklam Ağının Çalışma Mantığı

Reklam kavramı hepimizin televizyon, radyo ve gazete gibi mecralardan bildiği ve aşina olduğu bir kavram. Benzer şekilde internet ortamında da reklam ağları, reklam yayınları ve reklamcılık hizmetleri mevcuttur. Reklam hizmeti ürün veya hizmetini potansiyel müşterilere duyurmak ve göstermek isteyen kurum veya bireyler için yıllar boyunca vazgeçilmez bir tanıtım aracı olarak ekonomi içerisinde yerini almıştır. Reklam vermek bir işletme veya birey için temel bir gider, reklam yayınlayan kurum veya bireyler içinse temel bir gelir kalemi oluşturabilir.

Reklamverenler İçin Google Hizmeti – AdWords: Google üzerinden reklam vermek isteyenler Adwords sistemine kayıt olarak belirledikleri bütçelerde ve anahtar kelimelerde reklam yayınlatabilirler. Google üzerinden verilen reklamlar 2 temel şekilde internet kullanıcılarına gösterilir. Birinci model arama sonuçları üzerinden gösterim şeklidir. Bu yöntem AdSense meraklılarının pek ilgileneceği bir kanal değildir çünkü buradaki tıklamalardan Google para kazanır. AdSense yayıncıları veya sitesinde reklam yayınlamak isteyenler için gelir kaynağı değildir. Arama sonuçlarında ücretli gösterimlerin neye benzediğini ve hangi konumlarda yer aldığını aşağıdaki ekran görüntüsünden görebilirsiniz. Yuvarlak içerisine aldığım ve yanlarında “Reklamlar” yazan kısımlar ücretli arama sonuçları iken birinci yuvarlağın hemen altındaki kısım ücretsiz yani organik arama sonuçlarıdır.
Google ücretli arama sonuçları

Reklam Yayınlamak İsteyenler İçin Google Hizmeti – AdSense: AdSense sistemini anlamak için öncelikle AdWords sistemini anlamak gerekir. AdSense konusuna geçmeden önce AdWords sistemine değinmemin sebebi buydu. Şimdi esas konumuzun detaylarına gelebiliriz. Google üzerinden reklamların kulanıcılara gösterilmesinin iki yönteminden birini söylemiştik. İkinci yöntem ise AdSense yayıncıları üzerinden gösterim şeklidir. AdSense programına başvurmuş ve onay sürecinden başarıyla geçerek başvurusu kabul edilmiş site sahipleri AdSense kodlarını sitelerine yerleştirerek tıklama ve gösterim üzerinden gelir elde edebilmektedir. Gösterim üzerinden gelirin yüzdesi oldukça düşüktür. Esas gelir kaynağı tıklama üzerinden elde edilen gelirdir. Kendi sitemden bir sayfanın ekran görüntüsü üzerinden tıklama sistemini anlamaya çalışalım.
AdSense örnek sayfa içi gösterim
Bu örnekte turuncu yuvarlak ile işaretlediğim kısım AdSense reklam gösterim alanıdır. Reklam içeriği yazıyla alakalı olabileceği gibi ziyaretçinin daha önceden gezdiği sitelerle de alakalı olabilir. Burada içerikle alakalı bir reklam gösterimini görmektesiniz. Bu sayfaya arama sonuçları vasıtasıyla veya site içi gezinim sonucunda gelmiş olan bir ziyaretçi eğer reklam içeriğine ilgi duyar ve bunun sonucunda reklam içindeki bağlantıya tıklarsa bu tıklamanın sonucu olarak reklam yayıncısı hesabına tıklama geliri sağlanmış olacaktır. Bu kazancın miktarı ise reklam veren kurum veya kişinin tıklama başına belirlemiş olduğu tıklama ücreti ile belirlenmektedir.

AdSense Başvuru ve Kabul Süreci

AdSense sistemine kabul edilmek ve sitenizde yayınladığınız reklamlardan gelir elde edebilmek aslında oldukça sabır isteyen bir süreçtir. Sisteme kayıt olmak kolaydır ancak sonrasında uzun bir başvuru değerlendirme sürecinin beklemek zorunda kalırsınız. Kesin bir süresi olmamakla birlikte 1-2 haftaya kadar süre uzayabilmektedir. Adsense Program Politikaları‘na uygun bir siteniz varsa ve içerik olarak tatmin edici bir seviyedeyse AdSense değerlendirmesinden başarıyla geçersiniz ve sonrasında reklamlar oluşturup sitenizde veya sitelerinizde yayınlamaya başlayabilirsiniz. Hesabınızda ödeme eşiklerine göre belirlenmiş bir seviyede bakiye oluşması durumunda adres doğrulaması için kayıtlı adresinize bir PIN kodu gönderilir. PIN kodunu içeren mektubun adresinize ulaşması bazen oldukça uzun sürebilir veya adresinize mektup ulaşmayabilir. Bu durumda yeni bir mektup gönderim talebinde bulunabilirsiniz. (PIN sorunları ve çözüm önerileri için PIN sorunları sayfasına göz atabilirsiniz.) Adresinize ulaşan PIN mektubu içerisindeki numarayı girmenizle birlikte başvuru ve kabul sürecini başarıyla tamamlamış olursunuz. Ancak bu adımları başarıyla geçmiş olmak sizin artık sonsuz bir özgürlüğe sahip olduğunuz manasına gelmez. İçerik olarak ve site yayıncılığı olarak AdSense politikalarına aykırı içeriklerin veya geçersiz tıklama faaliyetlerinin tespit edilmesi durumunda hesabınızın kullanım kapatılabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Toparlamak gerekirse başvuru ve kabul sürecini adım adım aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

 1. AdSense sistemine yeni kayıt (Giriş için tıklayın)
 2. Değerlendirme süreci ve kabul
 3. Reklam oluşturma ve site içi yerleşim yapma
 4. Doğrulama eşiğine ulaşma (Tablo için tıklayın)
 5. Adrese PIN gönderimi (Örnek mektup için tıklayın)
 6. Gönderilen PIN numarasını girme ve kayıt/kabul sürecinin tamamlanması

AdSense ödemesini ne zaman alabilirim?

AdSense gelirlerinizin banka hesabınıza aktarılması için belirli bir gelir seviyesine ulaşması gerekir. Transfer için hesabınızda birikmesi gereken minimum bakiye miktarları için Ödeme Eşikleri sayfasına bakabilirsiniz.

AdSense sistemine ödemeleri almadan ince ödeme almaya hak kazanmış olmak gerekir. Ödeme alabileceğiniz tutara Kesinleşmiş Kazanç denir. AdSense, sayfanızdaki tıklamalar sonucunda hesabınıza tutar olarak tıklama başına düşen kazancı aktarır ancak bu şekilde hesabınızda biriken miktar sizin kesinleşmiş kazancınız değildir. Ay sonuna kadar tıklamalar ve gösterimler sonucunda bir kazanç bakiyesi oluşur ve oluşan bu bakiye içerisinde geçersiz tıklama olup olmadığı değerlendirilir. Geçersiz tıklamadan kasıt genellikle bir kişinin reklamlarına kasten tıklaması ve sistemi aldatmaya çalışmasıdır. Bu tarz faaliyetler AdSense değerlendirmelerinde tespit edilebilmektedir ve bu sayede reklam verenlerin AdWords üzerinden reklam ağına ödediği ücretlerin esasına uygun olarak harcanması güvence altına alınır ve reklam veren hakları korunmuş olur. Netice olarak ay sonu sistemin değerlendirmesinden başarıyla geçilmesi sonucunda kesinleşmiş kazanç ortaya çıkmış olur.

Bir sayfada en fazla kaç reklam yayınlayabilirim?

Bir sayfada yayınlanabilecek reklam adetleri ve türleri bellidir. AdSense tarafından belilenmiş reklam adet ve gösterim sınırlamaları aşağıdaki gibidir.

Şu anda AdSense yayıncıları her sayfaya aşağıdakileri yerleştirebilir:

 • En fazla üç tane İçerik için AdSense birimi
 • En fazla üç bağlantı birimi
 • En fazla iki arama kutusu

Yayıncılar sayfa başına birden fazla “büyük” reklam birimi yerleştiremez. “Büyük” reklam birimini, 300×600’lük biçimimize yakın boyuttaki herhangi bir birim olarak tanımlıyoruz. Örneğin, bu birimlere 300×1050 ve 970×250’lik biçimlerimiz, 750×200 ve 580×400’lük bölgesel biçimlerimiz ve benzer büyüklükteki özel boyutlu tüm diğer reklamlar dahildir.

Ancak, bir sayfaya izin verilen maksimum sayıda reklam biriminin yerleştirilmesinin sayfanın karışık görünmesine yol açabileceğini unutmayın. Reklamlarınızı yerleştirebileceğiniz yerlerle ilgili ipuçları için optimizasyon yönergelerimizi okuyun. Özel boyutlu reklam birimleriyle ilgili en iyi uygulamalar için özel boyutlu reklam birimleri sayfamızı inceleyin.

Yukarıdaki reklam sınırlamaları mobil siteler için de geçerlidir. Ayrıca, bir mobil sitede iki veya daha fazla AdSense reklamı ekranda ayna anda gösterilemez.

AdSense gelirimi nasıl artırabilirim?

AdSense için kazandıran kelime veya sektör vb. gibi konularda belirsiz alanlar çok fazla iken gelir optimizasyonu anlamında daha belirli ve anlaşılır bir tablo vardır. AdSense kazanç potansiyelinin maksimum seviyede olması için belirli hususları gözetmek gerekir. Bu hususlar;

 • reklam boyutları
 • reklam gösterim ve stil ayarları
 • reklam yerleşimi

şeklindedir.

Reklam Boyutları: Bazı reklam boyutlarının diğerlerine göre daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. AdSense tarafından da En başarılı reklam boyutları sayfasında belirtildiği gibi genel olarak 336×280 büyük dikdörtgen, 300×250 orta boy dikdörtgen, 728×90 leaderboard, 300×600 yarım sayfa reklam boyutları diğerlerine göre daha öne çıkmaktadır. Sizde mümkün mertebe bu boyutları kullanmaya çalışın. Bu boyutların daha başarılı olmasının sebebi, reklam verenlerin reklam envanterlerini oluştururken genellikle bu boyutları kullanmalarıdır ve daha büyük boyutlar aynı zamanda onlarda ufak boyutları da gösterebildikleri için (ör: 336×280 büyük dikdörtgen içinde 300×250 orta boy dikdörtgen reklamları gösterilebilir) daha büyük olan daha makbuldür.

Reklam Gösterim ve Stil Ayarları: Sitenizde reklam gösterimi yapabilmek için yeni bir reklam birimi oluşturmalı ve sistemin size sunacağı kodu sitenizde gösterim yapmak istediğiniz alana eklemek durumundasınız. Yeni bir reklam birimi oluştururken reklam boyutu seçiminden sonra reklam görünüm ve stil ayarlarını yapmanız gerekir. Bu adımda önerilem reklam türü hem metin hem de görüntülü reklam versiyonudur. Çünkü bu her iki türü seçerseniz daha çok türde reklam gösterimi oluşmasını ve tıklama ihtimalinin armasını sağlarsınız. Sonraki adımda ise metin reklam gösterimi için stil ayarlaması yapmanız gerekir. Bu noktada esasında sizin görsel zevklerliniz ve tercihleriniz ön plana çıkar ancak tavsiye edilen görsel seçimler, ziyaretçinin dikkatini çekecek ve aynı zamanda içerik ile reklamın ayırt edilmesini sağlayacak stillerdir.

Reklam Yerleşimleri: Reklam yerleşimlerinde genellikle tavsiye edilen yerleşim alanı ekranın sol üst bölümüdür. Bilimsel olarak bir sayfaya gelen bir ziyaretçinin ilgisini ilk verdiği yer sayfanın sol üst bölümü olarak ölçümlendiği için bu bölgelerdeki reklamların ziyaretçi tarafından fark edilmesi ve reklamın gösterimsel olarak amacına ulaşması daha kolay olacaktır. Bunun dışında, reklam yerleşimlerinde sayfa ilk açıldığında görülen yerler genel olarak getiri potansiyelinin en yüksek olduğu alanlardır. Reklam yerleşimi optimizasyonunda esasında sitenin ve içeriğin yapısı çok önemlidir. O yüzden ezbere yorum yapmak pek doğru değildir ve deneme-yanılma yöntemi ve testler uygulayarak optimum yerleşimleri bulabilirsiniz.

Adsense’te en çok kazandıran kelimeler nelerdir?

AdSense yayıncılarının cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri budur ancak bu sorunun maalesef kesin bir cevabı yoktur. Genellikle niş yani özelleşmiş alanlarda yayın yapan sitelerin daha yüksek bir tıklama başı gelir elde ettiği söylenir. Yani örneğin Türkiye’deki turistik yerler veya gezilecek yerler üzerine bir siteniz olduğunu düşünelim veya kedi, köpek vb. evcil hayvanlar üzerine bir siteniz olduğunu düşünelim bu durumda sitenize gelen kişiler zaten spesifik olarak o konuyla ilgilendikleri için site içerisinde görecekleri reklamlara tıklama yatkınlıkları daha fazla olacaktır ve bunun da ötesinde reklam verenler bu tarz sitelerden gelecek trafiği önemseyecek ve tıklama başına daha fazla ücret ödemeyi kabul edebileceklerdir.

İşin matematiği ile ifade etmek gerekirse, reklam geliri reklam verenin belirlediği ücret ile doğrudan alakalıdır. Bazı kelimelerin rekabet oranı daha yüksektir ve tıklama başına ödenen ücretleri daha fazladır. Bunun için belirli bir kategori veya bir kelime listesi sunamıyorum ancak açıkçası kelime odaklı olarak internet yayıncılığı yapmanın da pek doğru olduğunu düşünmüyorum. Siz bir bireysel yayıncı olarak bildiklerinizi ve gerçekten internette paylaşmak istediklerinizi paylaşmalısınız ve uzun soluklu olarak yayıncı istikrarınızı korumalı ve marka değerinizi artırmaya odaklanmalısınız. Reklam gelir bunun bir sonucu olarak kendiliğinden gelecektir.

5 Yorum

 1. NADİDE 08/02/2017
 2. Google Fan 23/02/2018
 3. İsmail 19/07/2018
  • Özhan 27/07/2018
 4. İsmail 27/07/2018

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir