Acil Para İhtiyacı Olanlar Dikkat!

Finansal ihtiyaçlar veya maddi durum sıkıntısı sebebiyle hayatımızda bir anda acil para ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada bireyler kendilerine şu soruyu sorarlar: “Acil paraya ihtiyacım var, ne yapmam lazım?” Bu sorunun cevabını vermek elbette çok kolay değildir fakat bu konuda ne gibi alternatifler olabilir onlara değinelim ve ayrıca finansman ararken ne gibi hususlara dikkat etmek gerekir bu konularda uyarımızı yapalım.

Acil Para İhtiyacı İçin İlk Akla Gelen Alternatifler

Finansman ihityacınızı karşılamanın en kolay ve ilk akla gelen yolu şüphesiz bankalardır. İhtiyacınızın miktarına göre bankada mevcut olan ve kullanabileceğiniz limitlerinizi gözden geçirmelisiniz. Kredi kullanabileceğiniz limitler içerisinde Kredili Mevduat Hesabı, kredi kartı limiti ve geri ödeme kapasitenizi aşmayacak şekilde yeni kredi kullanımı örnek olarak verilebilir. Öncelikle bu alanları sorgulamalısınız.

Her ne kadar banka yolu basit bir çözüm gibi görülse de bazılarımız için bu kanal kullanılamaz durumdadır çünkü geçmişte bankalarla sorun yaşanmış olabilir. Geçmiş ödemelerde sıkıntı yaşamış bir bireyin bankalardan yeni kredi kullanımı söz konusu olamayacağından farklı finansman kaynaklarından arayışa geçilmektedir. Bu finansman kaynakları da bazı durumlarda insanların acil para ihtiyaçlarından istifade ederek çeşitli yöntemlerle dolandırıcılık yapabilmektedirler.

Komisyoncular Sizi Kandırmasın, Dikkatli Olun!

Son yıllarda piyasada “finansal danışman” veya “komisyoncu” vb. sıfatlarla insanların acil para ihtiyaçlarını ve bankacılıkla ilgili bilgi eksikliklerini kullanan fırsatçılar türemiş durumdadır. Bu fırsatçılar çeşitli vaat ve ikna yöntemleriyle “danışmanlık ücreti” ya da “komisyon” şeklinde isimlendirmelerle kendilerine gelir yaratabilmektedir.

Şunu net bir şekilde ifade edelim:

Bir bankadan kredi kullanabilmek için bir aracıya ya da finansal danışmana ihtiyacınız yoktur. Hiç kimse bankalar nezdinde sizi olduğunuzdan daha iyi ya da daha kötü gösterecek bir güce sahip değildir.

Yani bankadan kredi kullanmak istiyorsanız bizzat kendiniz gidip başvurunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

Kendince Bankacılık Oynayanlar

Bu kısma kadar insanların bilgi eksikliği üzerinden yapılan fırsatçılığı konuştuk. Bir de bankalarda limit olup bu limiti kendi kullanıp sonra da insanlara aynı bir bankanın yaptığı gibi para satanlar var. Bunlar da bankadan kredi çekemeyen bireylere banka faizinden yüksek faizle kredi satabilmektedir. Bu sistemde mantıklı gibi duran bir ekonomik model olsa da aslında yapılan iş yasal değildir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Her şeyden önce bu kullandırımı yapan firma amacına uygun olmayan şekilde kredi kulanmıştır ve yetkisi olmadığı halde başkalarına kredi kullandırımı yapmaktadır. Bu model kısa vadede işler olsa bile orta vadede mutlaka banka tarafından farkedilecek ve firma limitleri iptal edilecektir.

Krediniz çıkacak ama biraz masraf var (!)

Başka bir dolandırıcılık yöntemi de önden avans para istemektir. Bu dolandırıcılar “Bankada tanıdığımız var, işlemler için biraz avans gerekiyor.” vb. ifadelerle yine bilgi eksiği olan veya acil ihtiyaçtan ötürü verilen sözlere inanmaktan başka çaresi olmayan insanların zaaflarını kullanırlar ve avansı aldıktan sonra ya ortadan kaybolurlar ya da işleri genişletmek istiyorlarsa bir süre bu duruma devam ederler. Ancak, kesinlikle bu şekilde legal ve geçerli bir sistem yoktur. Bir bankada böyle bir personelin tespit edilmesi durumunda en ivedi şekilde o personelin işine son verilir ve gerekiyorsa hakkında yasal işlem başlatılır çünkü hiçbir personelin bankacılık vazifesini bu şekilde kullanma yetkisi yoktur ve hiçbir personel kendisine sunulan banka imkanlarını bu şekilde suistimal edemez.

Netice itibarıyla, acil para ihtiyacı herkesin başına gelebilecek bir gerçeklik olarak karşımızda duruyor ve bunu bir zaaf olarak görüp fırsattan istifade ederek insanların paralarını almak için fırsat kollayanlara karşı da dikkatli olmak gerekiyor. Okuduğunuz veya duyduğunuz vaatlere çabuk inanmayın, temkinli olun, tanımadığınız birinden borç alacaksanız iyi araştırın, mağdur olmayın.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir