3 Adımda Arama Motoru Trafiği

Google, Yandex, Bing vb. arama motorları internet trafiğinin çok önemli kontrolörleridir. Herhangi bir bilgi veya hizmete ulaşmak isteyen internet kullanıcıları arama motorlarına sıkça başvurduğundan bu kaynaklardan gelecek trafik de site sahipleri için oldukça önemlidir.

Arama motoru trafiği nasıl elde edilir?

Arama motorlarından trafik sağlayabilmeniz için 3 farklı bileşen vardır. Bu bileşenleri sırasıyla aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  1. Anahtar kelimeye sahip içeriğin olması
  2. Anahtar kelimeye sahip içeriğin kaliteli olması
  3. Anahtar kelimeye sahip içeriğin popüler olması

Şimdi sırayla bu bileşenlerin ne anlama geldiğini açıklayalım.

Adım 1. Anahtar Kelimeli İçerik

Arama motorları kelime esasına göre çalışır. Bir web sayfasında yer alan tüm kelimeleri botlar aracılığıyla tararlar ve bu tarama işlemini internetin neredeyse tamamı için yapabilecek kapasitededirler. Arama motorları botlardan elde ettikleri verileri kendi veritabanlarında saklarlar ve kelime veya kelime öbeği sorgusu yapıldığında veritabanlarından en alakalı sayfa sonuçlarını sırayla çekerek arama sonucu olarak gösterirler. Sizin üretmiş olduğunuz bir içeriğin de bu arama sonuçlarında olması için sorgu yapılan kelime veya kelime öbeklerinin sizin içeriğinizde geçiyor olması gerekir.

Peki anahtar kelimenin yazıda geçmesi yeterli midir? Eğer rakibiniz yoksa yeterlidir ancak sizinkinden başka bir sitenin bir sayfasında ilgili kelime veya kelime öbeği mevcutsa bu durumda kalite ön plana çıkacaktır. Kalitenin ne olduğuna da diğer başlıkta bakalım.

Adım 2. Anahtar Kelimeli İçeriğin Kalitesi

Arama motorlarındaki trafik potansiyelini gören internet yayıncıları veya çeşitli girişimciler, yıllar içerisinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için arama motoru algoritmalarının zayıf noktalarının keşfedip bunları kendi menfaatleri yönünde kullanmışlardır. Bir arama motoru kullanıcısı şüphesiz ki aradığı bilgiyle en alakalı sonuçlara en verimli şekilde ulaşmak isteyecektir. Kalitesiz içeriklerde aradığı sonuçları bulamaması memnuniyetsizliğe yol açacak ve bu sebeple de arama motorunun kendisi değer yitirecektir.

Arama motorlarını da bir nevi firma olarak görürsek, hizmet kalitesi ve kullanıcı memnuniyeti şüphesiz ki onlar için de taviz verilmemesi gereken en önemli değerlerdir. Bu sebeple yıllar içerisinde arama motorları algoritmalarını sürekli olarak güncellemek suretiyle kendilerini oldukça geliştirmişlerdir. Bu gelişimin neticesinde de kaliteli ve kalitesiz içerikleri ayırt edebilir seviyeleri yakalamışlardır.

Kaliteli içerik benim tanımıma göre “ana ve alt başlıkların hakkını vermek”tir. Yani örneğin bir blog yazısı yazıyorsanız başlığını attığınız konunun o yazıyı okuyacak ziyaretçi için en faydalı ve en çok işe yarayacak bilgi bütünü olması için gayret göstermelisiniz. Kaliteli içerik demek uzun yazı demek değildir. (Bknz. Bir blog yazısı ne kadar uzun olmalıdır?) Bazen bir kelime, bazen bir numara, bazen bir cümle, bazen de bir paragraf bile bir kaliteli içerik oluşturabilir. Burada kritik nokta “ziyaretçinin sağlayacağı fayda”dır.

Peki anahtar kelimenin yazıda geçmesi ve kaliteli içerik yeterli midir? Eğer rakibiniz yoksa yeterlidir ancak sizden başka bir sitede ilgili kelime veya kelime öbeği mevcutsa, içerik de kaliteli ise bu durumda popülarite ön plana çıkacaktır. Popülaritenin ne olduğuna diğer başlıkta bakalım.

Adım 3. Anahtar Kelimeli İçeriğin Popülaritesi

Popülarite bir yazıda iki türlü olarak etkisini gösterebilir. Bu etkileri sırasıyla doğrudan etki ve dolaylı etki olarak özetleyebiliriz. Şimdi bu etki mekanizması nasıl işler onlara değinelim.

Doğrudan Etki: Doğrudan popülarite etkisi yazının kendisinin ne kadar popüler olduğudur. Bir yazının popüler olması içerisindeki yorumlar, ziyaretçinin geçirdiği zaman ve sosyal medya paylaşımlarıyla ölçülebilir. Arama motorları bunları nasıl ölçüyor bilemiyorum ancak eğer ortada iki benzer içerikte yazı varsa ve bir tanesindeki etkileşim diğerine göre daha fazla ise kesinlikle ilgi çekip ziyaretçiyle daha interaktif olabilen yazı diğerine göre daha başarılı oluyor.

Dolaylı Etki: Dolaylı popülarite etkisi bir popüler veya büyük bir sitenin bünyesinde barındırdığı bir yazıya olan güç aktarımıdır diyebiliriz. Yani örnekle açıklamak gerekirse mesela büyük bir haber sitesinde yer alan ancak zayıf içerikli bir yazı, daha ufak bir sitede yer alan ancak daha zengin içerikli bir yazıyı geçebilir. Ancak bu etki içerik üretme konusunda biz küçük yayıncıları demoralize etmemelidir zira adı üstünde dolaylı bir etki olduğundan bir yazının rekabet gücünde çok belirleyici bir yere sahip değildir.

Yazıyorum ama trafik gelir mi?

Bir internet yayıncısı olmak sabır ve emek gerektirir. Siz yazdıkça siteniz büyür, arama motorlarında gittikçe daha fazla görünür hale gelir ve ziyaretçi sayınızda yavaş yavaş artış yakalarsınız. Sitenize veya blogunuza çok sevdiğiniz bir canlıya bakar gibi bakmalı ve ilgilenmelisiniz. Amacınız arama motoru trafiğini günden güne artırmak ise sağlam ve sakin adımlarla kararlı bir şekilde yürümeye devam etmelisiniz.

Unutmayın, eğer sizin yazınız mükemmel üçlüye (anahtar kelime, kalite, etkileşim) sahipse kesinlikle arama motorlarından kendisine trafik yaratabilecek ve uzun vadede üst sıralara yerleşebilecektir. Ve yine unutmayın ki, büyük siteler de bir zamanlar küçüktüler.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir